تبلیغات در اینترنتclose
تکان های هواپیما
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 55
نویسنده پیام
sima98 آفلاین


ارسال‌ها : 11
عضویت: 21 /7 /1397


تکان های هواپیما
تکان های هواپیماحتماً کسانی که تا به حال سوار هواپیما شده اند از تکان های هواپیما تجربه ای دارند و این تکان را احساس کرده اند.
تکان های هواپیما به دلیل چاله های هوایی ایجاد می گردد و چاله های هوایی نیز به دلیل آشفتگی هوایی ایجاد می گردد.
تمام تلاش شرکت ها و خلبان ها بر این است که از این چاله ها دوری کنند اما برخی از چاله ها اجتناب ناپذیرند و هواپیما با آن برخورد می کند. اما بر خلاف تصور این تکان ها خطرناک نیست و می توان آن را کنترل نمود.


تلاطم هوایی چیست؟
تلاطم هوایی در متون علمی به جابجایی سریع هوا درنتیجه دو جریان هوا با سرعت‌های متفاوت گفته می‌شود؛ و این به دلیل فشار جو، جریان‌های جت، جریان هوای کوه‌ها و یا طوفان‌ها و گردبادها است. بیشتر این حادثه در مناطق کوهستانی رخ می‌دهد و گاهی نیز در محل برخورد بادهای شمال شرقی و جنوب شرقی اتفاق می افتد. به‌طورکلی چاله‌های هوایی بی‌خطر هستند و جای نگرانی از این بابت نیست.
در برخی موارد این تکان‌ها سبب جراحت می‌شود ولی در بیشتر موارد مشکلی رخ نمی‌دهد و خلبان‌ها می‌دانند که این حوادث چه موقع رخ می‌دهد و اوضاع را کنترل می نمایند.
گاهی اوقات در هوایی آرام و بدون وجود هیچ‌گونه مشکلی هواپیما دچار تکان‌های شدید می‌شود. در این حالت بیشترین خسارت وارد می‌شود چراکه همه با خیال راحت نشسته و کمربندهای خود را نبسته‌اند.
از نظر متخصصین حمل و نقل هوایی تلاطم های هوایی از نظر شدت به چهار دسته تقسیم می شوند:
1- تلاطم های هوایی سبک:
این تلاطم ها بسیار رایج هستند. این تلاطم ها باعث تغییرات جزئی و مختصری در ارتفاع و شیب هواپیما می شود و آنقدر مقدار آن کم هست که باعث ایجاد جو نگرانی و استرسی در مسافران نمی شود و گاهی حتی مسافران این تکان ها را اصلاً متوجه نمی شوند.
2- تلاطم های متوسط:
اگر شما مکرراً در حال مسافرت های هوایی باشید احتمالاً چندباری تجربه ی این افتادن در این تلاطم ها را داشته اید. در این نوع تلاطم ها ارتفاع هواپیما گاهی تا 6متر تغییر می کند و سبب تکان های شدیدی می شود که منجر به ریختن نوشیدنی شما می شود و شما یک فشار نسبتاً شدیدی را روی کمربند ایمنی خود احساس خواهید کرد.
3- تلاطم شدید:
در این تلاطم ها تغیر ارتفاع هواپیما تا 30 متر نیز می رسد و هواپیما دچار چنان تکان هایی می شود که حتی ممکن است باعث پرتاب مسافران و وارد آمدن آسیب ها و صدمات به آنها شود. در این حالت خلبان ها فوراً می توانند کنترل هواپیما را دوباره به دست بگیرند.
4- تلاطم سخت:
در طی ایجاد این تلاطم ممکن است کنترل هواپیما از دست خلبان خارج شود و هواپیما و مسافران را در خطر جدی قرار دهد. اما جای نگرانی وجود ندارد چون احتمال قرار گرفتن در چنین تلاطم هوایی بسیار کم است و این اتفاق بسیار به ندرت رخ می دهد.


در کل به دلیل گرم شدن هوا ممکن است این تکان‌ها افزایش یابد چراکه هوای جهان هرروز گرم‌تر می‌شود. ممکن است روزی دانش بشری به درجه‌ای برسد که با اشعه ماوراء بنفش بتواند این چاله ها را کنترل نماید. اما ابداً نگران سقوط نباشید چرا که این تکان ها سبب سقوط نمی‌شود. گردشا

یکشنبه 22 مهر 1397 - 17:25
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :