loading...
پاتوق دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته معماری
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
نفر بعدی کیه؟؟؟ 2770 37698 maybody
نوشته ها و مطالب جالب و عجیب 38 3217 forouzan99
تابلو اعلانات (پانل) 572 14804 3digheh
معمــــــــاری چیستــــــ ؟ 28 2009 deconik
طراحی آشپزخانه، ایرانی-امروزی 10 4506 deconik
مشق عشق 46 3490 mhn1365
ایده و کانسپت در معماری جهان! 36 26988 ratingroup
کارگاه ماکت سازی(اموزش ساخت ماکت) 62 45538 deconik
طراحی نمای ساختمان 15 2971 alanddesign
سوال و جواب اجرایی، سازه ای وعمرانی 80 7363 javadfontom
مساجدوعبادتگاه ها 8 1466 arelagahi
کسی میتونه کمکم کنه؟!!! 311 8979 ghmahi
من 5سال دیگه!!! 49 2578 sh_arch
مصالح جدیدساختمانی 13 2877 3digheh
کیا غایبن؟؟؟ 543 10972 sana
زیباترین جملات من اینجاست 855 20514 kaka
زیبایی های معماری ایران!!! 82 8673 kaka
زیبایی های معماری نوین!!! 61 4673 3digheh
زیباترین جملات تصویری... 528 31414 3digheh
دنیایه دیتیل و انواع برش 18 6280 3digheh
اسم سنتی ایرانی دفتر معماری 12 56508 maybody
هرچه میخواد دل تنگت بگو.... 728 18344 3digheh
بیست سوالی!!! 975 15537 3digheh
اشعار شاعران این آّب و خاک 57 2787 3digheh
ترفند های اتوکد 7 11372 3digheh
شیت بندی وپرزانته کردن 51 9884 elham20
نرم افزار 3d max 38 2797 lovely
سوال جواب(فن وساختمان) 6 1085 lovely
خدایــــا شکر... 62 2677 lovely
سوال جواب معمارانه 121 5042 samanes
مجید میبدی بازدید : 1013 شنبه 30 مرداد 1395 نظرات (0)
About_mission

 

قطعا ساختار اجتماعی، کالبدی و هویتی هر شهر را فضاهای عمومی آن تشکیل می دهد، هر فضای عمومی در شهر نیز منحصر به فرد خواهد بود و باید بر اساس ویژگی ها، نیازها و شرایط خودش ساخته شود؛ اما بیشتر آنها یک ویژگی مشترک دارند و آن به حداکثر رساندن پتانسیل های ارزشمند فضاهای عمومی و استفاده از آنهاست. شاید گفتن این حرف راحت تر از عمل کردن به آن باشد، اما راه های بدیع برای ایجاد فضاهای عمومیِ چند عملکردی وجود دارد که هر روز پیشرفت می کند. ازینرو ما می توانیم از نمونه های موفق فضاهای عمومی که در دنیا بر اساس علم روز طراحی شده اند، درس بگیریم؛ فضاهایی که خود را با تغییر نیازهای کاربران وفق داده اند و هنوز هم نیازهای کاربران متعدد و متفاوت را تأمین می کنند.

 ۲۵۸۴۸۰۴۱_BG1

 

scenic-portland-pioneer-square-06

میدان پایونیر کورت هاوس (Pioneer Courthouse) در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگن این نکات را به خوبی عملی کرده است. پارک اصلی که در مرکز شهر واقع شده به عنوان اتاق نشیمن این شهر شناخته می شود و هر ساله در حدود ده میلیون بازدیدکننده را جذب می کند.

The 2011 Christmas tree at Pioneer Courthouse Square, Portland, with the Meier & Frank Building in the background. Photo by Steve Morgan.

large

اما جذب ده میلیون بازدید کننده در سال برای میدان یک شهر اتفاقی نبوده، و طی رعایت شرایطی به وجود آمده است که در این نوشتار به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

۲۰۱۰۰۴۱۴-pioneer-cs-001Forster_lg

تنوع کاربری و خدمات و در نتیجه امکان بروز فعالیتهای متنوع:

چهار بلوک ساختمانی با عملکرد خرید، رستوران، تفریحی و اداری که میدان را محصور کرده اند، آن را به نقطه ای ایده آل برای ملاقات ها، تجمعات، استراحت و تفریح تبدیل کرده است.

Pioneer Courthouse Square, affectionately known as Portland's living room, is a public space occupying a full 40,000 square foot city block in the center of downtown Portland, Oregon, United States. The square is bounded by Southwest Morrison Street on the north, Southwest 6th Avenue on the east, Southwest Yamhill Street on the south, and Southwest Broadway on the west.

این میدان محل قرارگیری یک دفتر حمل و نقل است که شامل راهنمای توریست ها و آژانس مسافربری است و همه نوع خدمات حمل و نقل را ارائه می دهد. در گوشه ای از میدان یک شعبه از کافی شاپ های زنجیره ای Starbucks قرار دارد، به علاوه دستفروش ها در میدان فعال هستند که باعث افزایش انعطاف پذیری میدان در ارائه خدمات می شود.

pioneer-square.portland

مدیریت حرفه ای عملکردها و رویدادها و طراحی متناسب با آن:

کلید موفقیت این میدان مدیریت حرفه ای عملکردها، موقعیت مناسب و طراحی ساده آن است. به جای آن که میدان را با عناصر متعدد و نامنظم مغشوش کنند و برای این عناصر عملکرد تعریف کنند، طرح به خوبی دارای حداقل عناصر فضایی است که فضایی بزرگ و انعطاف پذیر را در مرکز میدان به وجود می آورد که در مراسم و موقعیت های مهم از آن استفاده می شود. به همین دلیل برای بازدیدکنندگان محلی و توریست ها سرگرمی های متنوعی را دارد که باعث اشتیاق آنها برای تجربه دوباره فضا و بازگشت شان به میدان می شود.

۸۰۰px-Pioneer_Courthouse_Square_-_west_half

Pioneer_Sq_Portland_Oregon

طراحی عناصر و فضاهای انعطاف پذیر و دارای عملکرد:

در طرح به طور هوشمندانه ­ای از شیب زمین بهره گرفته شده است؛ با طراحی ­فضاهای نشستن آمفی تئاتر گونه در یک ضلع میدان، پله ها جنبه چند عملکردی می یابند و عدّه زیادی از بازدیدکنندگان هم برای تردد و هم برای نشستن از آنها استفاده می کنند.

IMG_3075

sponsor-3

 

استفاده از فضای سبز ثابت در حد ضرورت.

علی رغم اینکه عناصر سبز در میدان به وفور یافت نمی شود اما باغچه های گل و گیاه و ردیف درختان در لبه میدان که سایه و پناه به وجود آورده اند، به میدان رنگ و زندگی بخشیده و با آجرهای قرمز رنگ میدان که رنگ غالب هستند تباین و کنتراست زیبایی ایجاد کرده اند.

IMG_20140605_121332

نکته جالب آرایش فضا با گلدانهای طبیعی در برخی از رویدادهاست، که در پایان هر رویداد (event) به فروش می رسند و ضمن درآمد زایی، به فضای میدان در حین برگزاری برخی از فستیوالها و همایشها سرزندگی خاصی می بخشند.

pioneer_square_houck

Courtesy-of-Pioneer-Courthouse-Square-Inc.3

Pioneer-Square_WM_0031

تعریف تقویم سالانه رویداد (event calendar):

شامل سینما، فستیوال های بین المللی، کنسرت ها، بازارها و … می شود، که این میدان را تبدیل به کانون اصلی در جذب بازدیدکننده سالانه کرده است. این رویدادها همچنین درآمد لازم برای بقا و سرمایه گذاری های آتی میدان را فراهم می کند و هزینه سرایدارها و نگهبانان جهت برقراری امنیت و پاکیزگی میدان را می پردازد.

۱۴۶۳۷۹۱۵۲۹۱_ab2213567f_z

تفکر برای آینده

در مورد میدان «پایونیر کورت هاوس» انعطاف پذیری و عدم تلاش برای تعیین عملکردهایش موجب چند عملکردی شدن آن در طول زمان شده است. میدان قبل از اتمام عناصر طراحی اش در سال ۱۹۸۴ افتتاح شد، در مقابل، یک مدیریت مطمئن برای اداره بستر در حال رشد آن تعیین شد. این اقدام، رسیدن به اهداف اصلی که همان فعال و غنی ساختن محیط برای خدمت به مردم پورتلند و بازدیدکنندگان بود، را ممکن ساخت.

۱۴۳۱۵۵۲۰۴۳۸۰۲

چند نکته دیگر:

این میدان به عنوان پیشگام میادین شهری در امریکا شناخته می شود و همه ساله صحنه بیش از ۳۰۰ مورد رویداد مردمی است.

pioneer-courthouse-square1

این میدان با قابلیت دسترسی آسان از طریق قطارشهری و تراموا، محل گذران و زندگی روزانه هزاران نفر از اهالی پورتلند است.

The Milepost Sign at Pioneer Courthouse Square, in Portland, Oregon. Photo by Steve Morgan.

مدیران شهری پورتلند جهت تامین سرمایه ساخت و مرمت میدان، در راستای مدیریت خلاقانه و به روز خود، به ساخت مشارکتی میدان روی آوردند، و شهروندان و تویست ها را دعوت کردند تا با پرداخت هزینه ای نام خود یا دوستان خود را روی آجرهایِ تهیه شده برای اجرای کفسازیِ میدان درج کنند.

brick-1

۵۴۷۱      Pioneer_Courthouse_4_k5pv2w

این حرکت آنقدر مورد توجه قرار گرفت که میتوان در بین نامهای حک شده روی آجرها، نام بسیاری از هنرپیشگان و افراد مشهورِ دنیا را نیز مشاهده کرد.

۲۰۱۰-PCS-Glamour-Shots-221

bricks

brick-header1

منبع:

maybody.ir

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
معماری architecture معماری ایرانی persian architecture معماری اسلامی Islamic Architecture معماری سنتی ایران و جهان Traditional architecture of Iran and the world معماری و معنا Architecture and Meaning هندسه و معماری Geometry and Architecture تزئینات معماری ایرانی Iranian architectural decorations معماران ایرانی persian iranian architect معماری روز دنیا World Architecture معماران بزرگ دنیا The world's great architects. دکوراسیون داخلیdesign architecture decoration مقالات معماری Architecture Papers Architecture Articles Architecture essays طراحی معماری خانه های مسکونی residential طراحی معماری فضاهای تفریحی Architectural recreation طراحی معماری فضاهای خدماتی Architectural design service spaces طراحی معماری فضاهای درمانی Architectural design treatment spaces طراحی معماری فضاهای ویژه و خاص Architectural spaces or special طراحی معماری فضاهای تجاری Architectural design of commercial spaces طراحی معماری فضاهای مذهبی Religious architecture design space طراحی معماری فضاهای آموزشی Architectural design of educational facilities طراحی فضاهای نمایشگاهی Exhibition معرفی کتابهای معماری Introduction of Architecture Books مسابقات معماری Architecture Competitions معماری ارگانیک Organic Architecture معماری پایدار Sustainable Architecture عجایب معماری Architectural Wonders طراحی معماری المان و ورودی Architectural design elements and input نمونه پلان های معماری اجرایی Sample Implementation Architecture Plans نمونه پروژه های گروه معماری مهرازان میبد Group Projects architect architecture Meybod انجام پروژه های دانشجویی Student projects خرید پروژه های شما Purchase your projects نمونه پروژه های فروشی Projects for sale نمونه پاورپوینت های فروشی PowerPoint Sample Sale انجام پروژه دانشجویی سراسر ایران Student projects across Iran عمران Civil سازه های پیشرفته Advanced Structures ماشین آلات ساختمانی Construction Machinery نکات اجرایی ساختمان Executive Building Tips خلاقیت و نوآوری Creativity and Innovation خلاقیت و نو آوری در معماری Innovations in architecture طراحی های خلاقانه Creative design ایرانگردی و جهانگردی Traveling and Tourism معرفی نقاط دیدنی ایران The introduction of scenic spots in iran معرفی نقاط دیدنی جهان Introducing the world's Sights شهرسازی Urban نو آوری در شهرسازی Innovation in Urban طراحی شهری Urban Design plan elevation section پلان نما مقطع
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 987
 • کل نظرات : 155
 • افراد آنلاین : 11
 • تعداد اعضا : 6733
 • آی پی امروز : 255
 • آی پی دیروز : 285
 • بازدید امروز : 2,187
 • باردید دیروز : 5,856
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 8,043
 • بازدید ماه : 36,690
 • بازدید سال : 169,780
 • بازدید کلی : 3,838,634
 • کدهای اختصاصی